Topte jednoduše, rychle a efektivně

Topte jednoduše, rychle a efektivně

Topte jednoduše, rychle a efektivně

Dům, chatu nebo chalupu můžete efektivně vyhřát krbem nebo klasickými krbovými kamny, které se dnes těší oblibě. Náročnější topení je pak pomocí krbových kamen s teplovodním rozvodem po celém domě, prvotní investice za pořízení tohoto systému se vám však vrátí ve snížených nákladech na topení.

Teplo v celém domě

Teplovzdušný rozvod není konstrukčně ani finančně tak náročný a jeho hlavní výhodou je to, že topí hned, jak se oheň rozhoří. Pokud tedy přijedete do vymrzlého domu nebo na chatu a chalupu, tak stačí přiložit pár kousků dřeva nebo dřevěných briket a za okamžik máte teplo v celém domě.

Návrat k tradicím

V současnosti, kdy ceny plynu a elektřiny stoupají k závratným částkám, se lidé stále častěji vrací k tradičnímu topení dřevem, popřípadě dalšími ekologickými topivy. Mezi ně patří například dřevěné brikety a pelety. Tyto paliva se řadí mezi obnovitelné zdroje a topením tak můžete ušetřit až polovinu nákladů.

Moderní stavby

Součástí moderních staveb jsou kvalitní tepelné izolace zdí a střech, kvalitní okna, která nepropouští zbytečné teplo a využití materiálů, které dokáží akumulovat teplo. Velký podíl na efektivním topení má také krb, krbová kamna a v neposlední řadě vhodný komín.

Co dál souvisí s topením

  • Pokud jste si pořídili dřevostavbu nebo srub, tak nikdy nezapomínejte na to, že byste neměli v interiéru stavět příčky ze sádrokartonu. Bez těchto příček vám teplo v místnosti vydrží co nejdéle.
  • Dbejte také na to, abyste netopili vlhkým dřevem, které způsobí velké množství kouře a komín není schopen tento kouř odtáhnout. Vhodnou alternativou jsou dřevěné brikety, které snadno uskladníte ve sklepě nebo v dřevěné chatce u domu a topit tak můžete kdykoliv rychle a jednoduše.
  • Při topení v krbu nebo kamnech dbejte také na kvalitní komín. Příliš krátký komín způsobuje malý tah kouře, příliš studený komín způsobuje negativní nebo žádný tah. Komín je potřeba pravidelně čistit a kontrolovat.
  • Výhoda ekologických paliv, jako jsou dřevěné brikety a dřevěné pelety, je vysoká výhřevnost, ale také minimum popela a eliminace dehtu.
  • Nikdy nespalujte odpadky a používejte moderní kotel a kamna s kvalitními topivy.

Zajímavost o topení

Vysoké teploty ničí některé druhy bakterií. To znamená, že přirozená cirkulace vzduchu v místnosti a zahřátí vzduchu v krbu pomáhají k zdravějšímu ovzduší v domě. Aby bylo topení takto účinné, tak je potřeba teplota v krbové vložce tak, aby přesáhla 200° C.

 

Sdílet článek