Jak vypočítat potřebný výkon krbových kamen

Krbová kamna

Jak vypočítat potřebný výkon krbových kamen

Přejete si zakoupit krbová kamna nebo krbovou vložku a nevíte, jak spočítat potřebný výkon? Poradíme Vám jednoduchým orientačním výpočtem.

Jak spočítat potřebný výkon?

Pro obecný výpočet si vystačíme s jednoduchým vzorečkem, tedy že:

  • 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20 m3. Tento vzorec platí pro starší, tepelně neizolované domy a byty!
  • V současných zateplených novostavbách, můžeme při výpočtu vycházet z předpokladu, že 1 kW krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje až cca 40 m3

Komplexní výpočet je o něco složitější, bere se například v úvahu převažující počasí, nadmořská výška, nebo způsob bydlení (občasné – chaty, chalupy; trvalé). Pro přesný výpočet nás prosím kontaktujte, doporučíme výkon a navrhneme spotřebič.

V praxi tedy postupujeme následovně:

Změříme délku, šířku a výšku místnosti, výsledek vzájemně vynásobíme a získáme číslo udávající m3. Toto číslo následně vydělíme 20 nebo 40 podle typu domu či bytu (viz. výše), tedy předpokládejme, že máme místnost 160 m3, dosadíme do vzorce 160:20 = 8 kW pro starší nezateplený dům či byt nebo 160:40 = 4 kW pro zateplený dům, byt či novostavbu. Výsledek je nejnižší nutný, tedy minimální výkon krbových kamen nebo vložky!

A jak je to s teplovodními kamny a vložkami? Výpočet je stejný, počítáme ale objem všech místností, kde bude teplovodní rozvod, nejen místnost, kde bude spotřebič umístěný. Kalkulací dojdeme k celkovému výkonu spotřebiče a tento pak vydělíme třemi. U teplovodních spotřebičů se obvykle celkový výkon rozpočítá: 1/3 přes sklo do místnosti, 2/3 výkonu do výměníku. Někteří výrobci pak dodávají kamna a vložky s trojitým prosklením, kdy se minimalizuje výkon přes sklo a využívá se zejména výkon do výměníku.

Pro vhodný výběr kamen s teplovodním výměníkem doporučujeme konzultaci s topenářem, který na základě místní prohlídky určí a přesně vypočítá požadovaný výkon spotřebiče do vody.

Pamatujte také na to, že není vhodné výkon krbových kamen nebo krbové vložky předimenzovávat. Zakoupení spotřebiče s příliš vysokým výkonem bude mít za následek přetopené, vysušené prostory a vysokou spotřebu paliva. Následnou snahou o regulaci výkonu, například dušením ohně, dosáhnete pouze zakouřeného skla spotřebiče a zanešení komína dehtem z doutnajících polen.

V případě, že si nejste s výpočtem jisti, obraťte se na našeho specialistu, který Vám ochotně poskytne pomoc a poradenství:

PO – PÁ: 7.30 – 15.00, tel.: 581 701 306, mob.: 601 37 37 37.

 

Sdílet článek