Jak vypočítat potřebný výkon krbových kamen

Krbová kamna

Jak vypočítat potřebný výkon krbových kamen

Přejete si zakoupit krbová kamna nebo krbovou vložku a nevíte, jak spočítat potřebný výkon? Poradíme Vám jednoduchým orientačním výpočtem.

Jak spočítat potřebný výkon?

Pro obecný výpočet si vystačíme s jednoduchým vzorečkem, tedy že:

  • 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20 m3. Tento vzorec platí pro starší, tepelně neizolované domy a byty!
  • V současných zateplených novostavbách, můžeme při výpočtu vycházet z předpokladu, že 1 kW krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 40 m3

V praxi tedy postupujeme následovně:

Změříme délku, šířku a výšku místnosti, výsledek vzájemně vynásobíme a získáme tak číslo, udávající m3. Toto číslo následně vydělíme 20 nebo 40 podle typu domu či bytu (viz. výše), tedy předpokládejme, že máme místnost 160 m3, dosadíme do vzorce 160:20 = 8 kW pro starší nezateplený dům či byt nebo 160:40 = 4 kW pro zateplený dům, byt či novostavbu. Výsledek je nejnižší nutný, tedy minimální výkon krbových kamen nebo vložky!

Pamatujte také na to, že není vhodné výkon krbových kamen nebo krbové vložky předimenzovávat. Zakoupení spotřebiče s příliš vysokým výkonem bude mít za následek přetopené, vysušené prostory a vysokou spotřebu paliva. Následnou snahou o regulaci výkonu, například dušením ohně, dosáhnete pouze zakouřeného skla spotřebiče a zanešení komína dehtem z doutnajících polen.

V případě, že si nejste s výpočtem jisti, obraťte se na našeho specialistu, který Vám ochotně poskytne pomoc a poradenství:

PO – PÁ: 9.00 – 17.00, SO: 9.00 – 12.00, Ing. Tomáš Kotík, tel.: 581 701 306, mob.: 601 37 37 37.

Sdílejte tento článek